Czy parabeny są szkodliwe?

12 grudnia 2023
szkodliwość parabenów w kosmetykach

W codziennej pielęgnacji ciała i twarzy mamy do czynienia z różnymi substancjami aktywnymi. Będąc coraz bardziej świadomymi konsumentami, sięgamy po nowości rynkowe, z uwagą przyglądając się ich składom. Wiele z popularnych składników kosmetyków, niegdyś uważanych za nieszkodliwe, współcześnie na skutek nowoczesnych badań bywa wycofywanych ze sprzedaży lub zastępowane są innymi. Tak bywa również w przypadku parabenów, będących częstym składem popularnych kosmetyków. Dziś rozwiewamy mity i podajemy fakty na ich temat.

Czym są parabeny?

Parabeny to rodzaj konserwantów, które są powszechnie używane w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym i spożywczym do przedłużania trwałości produktów. Nazywamy nimi związki chemiczne, a dokładnie estry kwasów PHB. Zamiennie do nazwy parabeny można stosować także nazwy nipagina oraz aseptina. To substancje neutralne, co oznacza, że są pozbawione zarówno smaku, jak i zapachu. Posiadają one konsystencję bezbarwnego lub białego proszku. Stosowane w kosmetyce i przemyśle spożywczym zapobiegają rozwojowi drożdży oraz pleśni, a także niwelują powstawanie grzybów. Mają także działanie przeciwbakteryjne.

W jakich kosmetykach można znaleźć parabeny?

  • kremy do twarzy
  • podkłady
  • szminki
  • mydła
  • pianki i żele do golenia

Czy parabeny są szkodliwe?

W kosmetykach do pielęgnacji skóry parabeny występują najczęściej w określonych odmianach, a ich ilość jest zależna od stężenia. Im wyższe stężenie parabenów, tym mniejsza ich ilość w składzie kosmetyków. Warto wiedzieć, że ich neutralność nie ingeruje w formę kosmetyków, przez co mylnie określane są mianem naturalnych konserwantów w kosmetykach.

czy parabeny w kosmetykach są szkodliweKwestia szkodliwości parabenów w kosmetykach jest przedmiotem wielu badań i debat wśród naukowców i specjalistów ds. zdrowia. Niektóre badania sugerują, że parabeny mogą przenikać przez skórę i zostać wykryte w organizmach ludzkich. Zostały one również znalezione w próbkach tkanki nowotworowej piersi, co wywołało obawy co do ich potencjalnego związku z nowotworami. Jednakże obecnie brakuje jednoznacznych dowodów naukowych potwierdzających, że parabeny są bezpośrednią przyczyną jakichkolwiek poważnych problemów zdrowotnych.

Organizacje regulacyjne, takie jak amerykańska Administracja Żywności i Leków (FDA) oraz Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), nadzorują stosowanie parabenów i określają dopuszczalne poziomy bezpieczeństwa.

W zastosowaniach kosmetycznych dopuszczalne poziomy parabenów są na ogół niskie.

Parabeny w kosmetykach – tak czy nie?

parabeny w borówce amerykańskiejCiekawostką jest, że pojawiają się głosy mówiące o tym, że parabeny mogą mieć pozytywny wpływ na naskórek. Okazuje się, że jeden z parabenów w naturalnej postaci występuje w … borówce amerykańskiej!

Wszystko zależy od rodzaju cery, jaki posiadamy. Może okazać się, że to, co sprawdza się w przypadku  cery mieszanejniekoniecznie będzie mieć pozytywny skutek, jeśli jesteśmy posiadaczami skóry suchej. Mimo to, ze względu na obawy konsumentów, niektórzy producenci kosmetyków decydują się na stosowanie alternatywnych konserwantów. Osoby z alergiami skórnymi lub wrażliwościami czasami unikają produktów zawierających parabeny, wybierając kosmetyki oznaczone jako „bez parabenów”. Ważne jest, aby czytać etykiety produktów, jeśli zależy Ci na unikaniu parabenów i być świadomym, że nauka wciąż bada wpływ tych substancji na zdrowie.

Jeśli masz szczególne obawy dotyczące parabenów lub innych składników kosmetyków, zawsze warto skonsultować się z dermatologiem czy lekarzem.

    Zapisz się do newslettera i otrzymaj 20% rabatu na pierwsze zakupy!

    Potwierdzam, że zapoznałem się z regulaminem.