Filtry UV w pielęgnacji – dlaczego warto stosować je przez cały rok?

20 listopada 2023
filtry uv w codziennej pielęgnacji

Wokół stosowania filtrów przeciwsłonecznych jesienią i zimą narosło wiele mitów. Stosować, czy nie? A jeśli tak, to w jakich ilościach? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!

Czy kosmetyki z SPF trzeba używać jesienią i zimą?

SPF to nazwa, którą określa się faktor ochrony przeciwsłonecznej. Im wyższy współczynnik ochrony skóry, tym wyższa liczba w nazwie. Wzmożone zainteresowanie filtrami ochronnymi kojarzone jest z okresem wiosenno-letnim w kontekście ochrony skóry przed promieniowaniem słonecznym. W ostatnich latach świadomość stosowania produktów zawierających filtry SPF wzmocniła się, a na rynku kosmetycznym pojawiają się filtry do ochrony przed słońcem dedykowane zróżnicowanym potrzebom skórnym.

Dlaczego filtrów SPF warto używać przez cały rok?

1. Promieniowanie UV działa przez cały rok – chociaż w okresie jesienno-zimowym dni są krótsze, a słońce jest mniej intensywne niż latem, to promieniowanie UV wciąż dociera do skóry. Promieniowanie UVB, odpowiedzialne za oparzenia słoneczne, jest nieco słabsze, ale promieniowanie UVA, które wpływa na starzenie się skóry, jest obecne przez cały rok. Co ciekawe, przenika ono nawet przez szyby! Stosowanie kosmetyków z filtrem SPF pomaga chronić skórę przed negatywnymi skutkami promieniowania UV.

2. Promieniowanie może odbija się od śniegu – w zimie, szczególnie w obszarach pokrytych śniegiem, promieniowanie słoneczne może odbijać się od jego powierzchni, co zwiększa ekspozycję na skórę. To zjawisko, nazywane efektem odbicia może powodować podrażnienia skóry i jej przyspieszone starzenie.

3. Filtry chronią przed mrozem i wiatrem – w okresie jesienno-zimowym skóra jest narażona na wiatr i niskie temperatury, co może prowadzić do jej odwodnienia i wysuszenia. Użycie kremu z filtrem SPF pomaga w utrzymaniu nawilżenia i ochronie skóry przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

4. Kosmetyki z filtrem SPF wspomagają profilaktykę przeciwnowotworową – wysokie filtry przeciwsłoneczne pomagają zmniejszyć ryzyko wystąpienia nie tylko oparzeń, ale nawet nowotworu. Długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV jest jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju raka skóry.

5. SPF zapobiega fotostarzeniu – promieniowanie UV jest jednym z głównych czynników przyspieszających proces starzenia skóry. Stosowanie kosmetyków z spf 50 pomaga w zachowaniu młodszego wyglądu skóry, redukując powstawanie zmarszczek, plam pigmentacyjnych, na których powstawanie są narażone zwłaszcza osoby o jasnej karnacji i utratę elastyczności. Promieniowanie UV może prowadzić do uszkodzeń komórek skóry, co z kolei może zwiększać ryzyko infekcji i innych problemów skórnych.

Kremy z spf 50 dobierz do ulubionych kosmetyków do pielęgnacji

maski w kremie marki When BeautyWarto pamiętać, że odpowiednio dobrana ochrona przeciwsłoneczna to jeden z elementów codziennej pielęgnacji skóry. Krem z ochroną SPF najlepiej nakładać jako ostatni z etapów pielęgnacji. Może on też stanowić doskonałą bazę pod makijaż. By pielęgnacja była wykonana w pełni, warto pamiętać o 3 krokach – złuszczaniu, oczyszczaniu oraz nawilżaniu skóry. W tym procesie pomoże pielęgnacyjne trio masek w kremie od When.

When Rose Coconut Scrub peeling różany – to maska peelingująca przeznaczona do skóry, która potrzebuje solidnego odżywienia połączonego z ochroną przeciwstarzeniową. Jej działanie zostało oparte o różę francuską, która w kosmetyku występuję pod aż 3 postaciami – ekstraktu, hydrolatu oraz olejku eterycznego. Znajdujący się w składzie proszek kokosowy odpowiada za właściwości złuszczające maski, a kalamina uspokaja, koi, łagodzi i ochrania podrażnioną skórę.

koreańskie maski w kremieWhen kremowa maska minimalizująca widoczność porów – dzięki zawartości białej glinki amazońskiej cera staje się oczyszczona, a pory ściągnięte. Maska nie wysusza skóry. Połączenie ojejku eterycznego z miętą pieprzową sprawia, że cera po użyciu maski staje się oczyszczona, gładka i nawilżona.

When Berry Dual maska całonocna – to idealne dopełnienie pielęgnacji skóry zamknięte pod postacią dwóch rodzajów produktów umieszczonych w jednym opakowaniu. W masce połączono żel i krem, które dobrane w odpowiednich proporcjach pozwolą osiągnąć odpowiedni efekt. Maskę można nakładać na noc lub na dzień, traktując ją jako zamiennik ulubionego kremu nawilżającego.

Zapisz się do newslettera i otrzymaj 20% rabatu na pierwsze zakupy!

Potwierdzam, że zapoznałem się z regulaminem.